Login

Register

Login

Register

Son Yazılar :


  Yılın her döneminde yoğun bir şekilde yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Gaziantep’e eğer henüz gelmediyseniz, neler kaçırdığınıza birlikte göz atalım.

  Gaziantep, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan ilk Türkiye şehri olarak “Gastronomi” alanında dünyadaki 17 şehir arasında bulunuyor.

  Mutfağı sadece bir ihtiyaç olarak görmeyip, gerçek bir lezzet şöleni yerine çevirmek istiyorsanız, en doğru adreslerden birisi burası…

  Her ne kadar fıstık ve baklava ile bilinse de birçok lezzete ev sahipliği yapıyor Gaziantep. Burada kebap, beyran, lahmacun ve ciğer kebabı konularında “Nirvana’ya ulaşmak” muhtemel!

  Bu tarihi şehrin eskimeyen sokaklarında hiç unutamayacağınız, tadına doyamayacağınız sokak lezzetleri ile tanışıp çok özel tecrübeler edinebilirsiniz.

  “Sadece damak için mi geleceğiz” dediğinizi duyar gibiyim ama cevap hazır: Tabii ki hayır! Gaziantep’in tarihi beşiği Bey Mahallesi’nde gezerken 1500’lü yılların kalıntılarına rastlayabilir, sokak aralarında turlarken göreceğiniz yapılara hayran kalabilirsiniz. Atatürk Anı Müzesi ve Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi de bu mahallede bulunuyor.

  Gaziantep’e geldiğinizde sizi en çok etkileyecek yerlerden birisi de Zeugma Mozaik Müzesi. Dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilen müzenin en ilgi gören mozaiği ise “Çingene Kızı”. Diğer bölümlere göre özel olarak tasarlanan ve karanlık bir odada sergilenen söz konusu mozaik, Gaziantep’e her yıl binlerce turistin gelmesini sağlıyor.

  Ayrıca Gaziantep, türküdeki “hamamlar”dan ibaret olmasa da, onları da atlamamak lazım. Yüzyıllar öncesinden bugüne kadar ayakta kalabilen hamamlar görenleri Gaziantep’in neden bu mekanlarla özdeşleştiğini gözler önüne seriyor. Paşa Hamamı olarak bilinen yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restore edilerek hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline getirildi (Hamam Müzesi).

  Gaziantep Hayvanat Bahçesi de bu şehre gelmeniz durumunda mutlaka uğramanız ve gezmeniz gereken yerlerden. Neden mi? Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun alan olarak birinci, Dünya’nın üçüncü, Avrupa’nın ikinci en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyor.

  Yani özetle; kaleden Doğu’ya bakış, tarih öncesi çekiç sesleri, yüzyıllara şahit taş binaların arasından yayılan büyülü kokularla hafızlara nakşolan Ayıntap, Antep, Gaziantep…

  Type your Comment

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir